Utrensning av döda celler förlängde möss liv med mer än 20 procent




En intressant sak att notera är att det rör sig om genetiskt förändrade möss som var särskilt anpassade för att det skulle vara lätt att rensa ut cellerna i senescence, och att metoden alltså inte går att översätta till människor. Det finns dock andra metoder och det finns även företag som ligger i startgroparna för att starta kliniska studier på människor i syfte att just rensa ut den här typen av celler.
En annan intressant detalj är att forskarna såg förbättrad funktion på hjärta och njurar och såg en minskning av cancertillväxt. Likaså i fråga om beteendet, som verkade yngre i den mening att de var mer nyfikna och intresserade av att utforska nya platser. Samtidigt såg de dock ingen förbättring i fråga om minnesfunktion, balans, kroppskoordination eller muskelstyrka. Det verkar alltså som att vissa aspekter av åldrandet påverkas men inte andra.
Kopplingen till cancer syns även i ett annat forskningsresultat från denna vecka, och som denna gång publicerades i Genes & Development. Forskare vid University of Pennsylvania har visat att ett enzym som släpps ut av celler i senescence stödjer inflammation som i sin tur leder till att cancer utvecklas och växer.
Kommentera gärna:
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
Stefan » Senescenta celler kan förklara många sjukdomar: ”Hur kan man tillgodogöra sig nån slags senolytisk behandling i Sverige idag? Fin..”
-
Lokman atroshi » Metformin - hur fungerar det mot åldrandet?: ”Jätte bra”
-
Bengt » Olika strategier för att rädda stamcellerna: ”Bra att det jobbas med detta. ”
-
Timmy » Intervju med en åldrandeentreprenör : ”Perfekt, har letat efter den intervjun men inte hittat den.”
-
Timmy » Lungor från grisar: ”Vad härligt att höra framsteg på den här fronten! ”
Bloggarkiv
- ▼ 2021 (16)
-
►
2020 (28)
- ► december (2)
- ► november (1)
- ► oktober (3)
- ► september (4)
- ► augusti (5)
- ► juli (1)
-
►
juni (6)
- Nytt sätt att ta bort kolesterol hjälper cellväggarna i blodkärlen
- Bättre artärer med hjälp av bättre bakterier
- CAR-T-behandling mot senescenta celler
- ► maj (2)
- ► februari (2)
- ► januari (2)
-
►
2019 (40)
- ► december (1)
- ► november (3)
- ► oktober (1)
-
►
september (8)
- 7-ketocholesterol - lika dåligt som det låter
- Är fisetin en bra senolytisk behandling?
- Senolytisk behandling fungerar på människor
- ► augusti (3)
- ► juli (1)
- ► juni (3)
- ► maj (4)
- ► april (2)
- ► mars (4)
- ► februari (8)
- ► januari (2)
-
►
2018 (65)
- ► december (4)
- ► november (6)
- ► oktober (6)
- ► september (5)
- ► augusti (2)
- ► juli (7)
- ► juni (7)
- ► maj (10)
- ► april (2)
- ► mars (6)
- ► februari (3)
- ► januari (7)
-
►
2017 (59)
- ► december (3)
- ► november (3)
- ► oktober (8)
- ► september (3)
- ► augusti (7)
- ► juli (4)
- ► juni (5)
- ► maj (2)
- ► april (3)
- ► mars (9)
- ► februari (4)
- ► januari (8)
-
►
2016 (54)
- ► december (3)
- ► november (2)
- ► oktober (6)
- ► september (5)
- ► augusti (4)
- ► juli (3)
- ► juni (5)
- ► maj (7)
- ► april (3)
- ► mars (3)
- ► februari (5)
- ► januari (8)
-
►
2015 (76)
- ► december (7)
- ► november (7)
- ► oktober (7)
- ► september (2)
- ► augusti (4)
- ► juli (7)
- ► juni (7)
- ► maj (8)
- ► april (4)
- ► mars (5)
- ► februari (10)
- ► januari (8)
- ► 2014 (68)
- ► 2013 (29)
Länkar
Etikettmoln
hjärtrytm cytomegalovirus telomerer minne regeneretiv medicin demografi calico stress död ros kalorireduktion djur immunförsvaret kost ålderstecken motion medellivslängd livslängd forskning åldrande mitokondrier sjukdomar fria radikaler cellreparation health span stamceller hjärt- och kärlsjukdomar maximal livslängd statistik programmerad celldöd transplantationer övervikt membran styrka parkinsons sjukdom blodtransfusioner google